Dr. Y. Burak Aslanpınar, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, yüksek lisans ve doktora eğitimini Gazi Üniversitesi Maliye (Mali Hukuk/Vergi Hukuku) bölümünde almıştır. 

Avukatlık stajını 2007 yılında tamamlayıp ruhsatnamesini aldıktan kısa bir süre sonra “Kızılot Hukuk Bürosu”nda meslek hayatına başlamış olup ağırlıklı olarak vergi, idare, ticaret ve ceza hukukuna yoğunlaştığı avukatlık ve arabuluculuk faaliyetini; kurucusu olduğu Bodrum Bitez'deki “Aslanpınar Hukuk Danışmanlık Arabuluculuk Bürosu” ile Ankara Çukurambar’daki “Çankaya Arabuluculuk Merkezi”nde devam ettirmektedir.

Prof. Dr. Şükrü Kızılot danışmanlığında hazırladığı yüksek lisans tezi “Gayrimenkullerde Miras ve Bağışın Vergilendirilmesi”, Prof. Dr. Selda Aydın danışmanlığında hazırladığı doktora tezi “Vergi Kaçakçılığı Suçları” adıyla kitap olarak Seçkin Yayınevi’nden çıkmıştır.

Platon Yayınevinden çıkan “Avukatın Öz-El Kitabı (Arabuluculuk Başvuru Rehberi)” içinde “Arabuluculuk ve Vergi” başlığıyla kitap bölümü yayımlanmıştır.

Türkiye Barolar Birliği için hazırladığı “Ticari Uyuşmazlıklarda Dava Şartı Olan Arabuluculukta Taraf Vekilliği El Kitabı” basılı ve dijital olarak barolara ve tüm Türkiye’deki avukatlara gönderilmiştir.

T.C. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanlığı nezdinde, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ve konuyla ilgili diğer mevzuatın değerlendirilmesi ve değiştirilmesine ilişkin kurulan komisyonlarda görev almıştır.

Hukuki ve mali konularla ilgili gazete, dergi ve internet sitelerinde yayınlanmış yüzlerce makalesi, ulusal TV kanalları ve popüler sosyal medya kanallarında konuk olduğu çok sayıda program bulunmaktadır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi başta olmak üzere çeşitli üniversitelerin ve TBB’nin eğitmeni olarak binlerce avukat, hakim, savcı ve diğer hukukçuya temel arabuluculuk ile ticaret, tüketici, iş, inşaat, sigorta, banka ve finans hukuku uzman arabuluculuk eğitimini, TÜRMOB eğitmeni olarak ise bilirkişilik siciline kayıt için gerekli olan bilirkişilik uygulama eğitimini vermiştir.

Sosyal medyada aktif şekilde güncel hukuki ve mali konularda içerik üretmekte, bu içerikleri başta kendi Youtube kanalı, Instagram ve Linkedin hesapları olmak üzere çeşitli medya ortamlarında paylaşmaktadır.

Covid-19 salgını dönemi boyunca Türkiye Barolar Birliği merkezinden tüm Türkiye’deki barolara yönelik olarak online yapılan avukatlık staj eğitimleri kapsamında “İdari Yargılama Hukuku” eğitimi vermiştir.

Yabancı dili olan Av. Arb. Dr. Y. Burak Aslanpınar, Bodrum İş İnsanları Derneği kurucu başkanvekilidir.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam